20 Aralık 2014
Tarihi Konak Butik Otel Oldu
Tarihi Konak Butik Otel Oldu
29.04.2013

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından satın alınıp, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) desteği ile restore edilen Çamurlu Mahallesi’nde eski hamam karşısında bulunan 2 katlı Tarihi Paşabahçe Konağı, lokal ve butik otel olarak hizmete açıldı.
Açılışa İçişleri eski Bakanı Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Milletvekili Mustafa Hamarat, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.
Ünye evleri restorasyon bekliyor
Açılışta konuşma yapan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Şimşek, Ünye’nin tarihi mirasına sahip çıkmak adına satın alınan ve restore edilerek butik otel ve lokal olarak hizmet vermeye başlayan Tarihi Paşabahçe Konağı’nın örnek bir proje olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“Ünye 15 bin yıllık tarihinde 9 kavim yaşamış, ama maalesef Ünye evlerini koruyamamış ve ziyan etmişiz. ÜTSO olarak Ünye’nin şu an ayakta kalan 93 tarihi eserinden birine sahip çıkalım, herkes bundan faydalansın düşüncesiyle alıp restore ederek Ünye’nin hizmetine sokmak istedik. Bir tane biz aldık, peşinden belediye başkanımız alarak müze ev haline getirdi. Sayın bakanım ve milletvekilimde bu kervana katılarak birer tarihi ev satın aldı. Son bir yıl içinde 8 tarihi Ünye evi satın alınarak restorasyonuna başlandı. Bu tarihi binanın alt katı lokal, üst katı butik otel olacak. Bu lokalde Ünye lokumu, Ünye patispanyası, Ünye biber tuzlu yumurta ve su böreği olacak. Buraya arzu edenler gelecek çay, kahve içip sohbet edecekler. Ünye’de geride 63 tarihi evimiz var. Bu kervana Ünyeli olup, Ünye dışında yaşayan iş adamlarımızın da katılmalarını bekliyoruz.”
Bu binalar yaşayan bina olur
Ordu Valisi Orhan Düzgün ise, bölgemizin sahip olduğu kültür varlıklarının restore edilerek turizmin hizmetine sunulması yönünde hem Ordu’da hem de Ünye ilçesinde önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.
Vali Düzgün, konuşmasına şöyle devam etti:
“ÜTSO, Paşabahçe Konağı olarak isimlendirilen sivil mimarlık örneğini DOKA’dan 270 bin TL. destek sağlayarak restore edip, gelecek nesillere aktarılması noktasında bu binayı hizmete sundu. Bundan sonrada bu tür binaların sadece konut olarak kullanılmaması, herkesin istifade edebileceği butik otel, restoran ve cafe gibi amaçlarla kullanılması da son derece önemli. Çünkü bu tür fonksiyonlar verildiği takdirde bu binalar yaşayan bina oluyor ve herkesin bir müze ev gibi görüp gezeceği binalar haline geliyor.”
Tarihi yapıya bakış değişti
İçişleri eski Bakanı Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, ÜTSO’nun farklı bir duyarlılık göstererek ortaya koyduğu çalışmanın örnek teşkil edecek nitelikte olduğunu vurguladı.
Ünye’nin tarihi evlerine ve tarihi yapısına son dönemde bakışın değişerek tarihi değerlere sahip çıkılmaya başlandığını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:
“Ünye Ticaret ve Sanayi Odası bu tarihi binayı sahiplendi. Sahiplenildiğinde böyle değildi. Bakımsız harabe, taş bölümü kısmen duran, ahşap üst bölümleri tamamen yıkılmış vaziyette idi ve restorasyon değil de, restürisyon diyebileceğimiz bir çalışmanın sonucu olarak bugün bu hale getirildi. DOKA’dan sağlanan destekle ÜTSO burayı bir anlamda kişilerin malı olmaktan şehrin malı haline getirmek sureti ile yeniden canlandırdı, yeniden hayata ve kullanıma kazandırmış oldu.”
Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından restore edilerek butik otel ve lokal olarak kullanılacak olan Tarihi Paşabahçe Konağı’nın açılış kurdelesi kesilerek hizmete açıldı.
Açılış töreninin ardından Ünye TSO binasında düzenlenen plaket törenine geçildi. Paşabahçe Konağı’nın restorasyonu ve hizmete açılması aşamalarında sağladığı desteklerden ötürü DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım için hazırlanan plaket, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir tarafından DOKA Tanıtım Teşvik ve İşbirliği Birim Başkanı Vahit Ketboğa’ya sunuldu.
 

Paylaş
Diğer Haberler

Doğu Karadeniz’de Mühendisler İnovasyon ve Ar-Ge İçin Güçlendiriliyor
-------------------------------------------------
DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı Rize'de Yapıldı
-------------------------------------------------
DOKA Travel Turkey İzmir Fuarı’na Katıldı
-------------------------------------------------
DOKA MÜSİAD Fuarına Katıldı
-------------------------------------------------
TRİSAT'tan DOKA’ya Ziyaret
-------------------------------------------------
Hazır Giyim İmalatına Yönelik Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Projesi
-------------------------------------------------
Çamlıhemşin Turizm Danışma Merkezi Kuruluyor
-------------------------------------------------
Ordu Sağlık Turizminde Rota Çiziyor
-------------------------------------------------
Şavşat’ta Cittaslow Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
-------------------------------------------------
Çin’in Rizhao Şehrinden Gelen Heyet Kardeş Şehir Trabzon’u Ziyaret Etti
-------------------------------------------------
12345678910...